Lääne-Vantaa koolid

Lääne-Vantaa koolid

Lugemisülesanne

Nagu eelmisel aastal, tuleb ka nüüd kõigil 3.-9.klassi õpilastel lugeda vähemalt üks raamat (väiksemad võivad muidugi ka osaleda). Raamatud on olemas Martinlaakso, Uomarinne ja Kilteri koolides, aga neid saab laenutada ka raamatukogust või healt sõbralt.

Koolide raamatutega on süsteem niisugune: laenutamisega tegelen mina, ükskõik kas raamatud on kooli raamatukogus või klassis kapi otsas. Laps kirjutab oma käega minu märkmikusse, mis raamatu ja millal ta laenutas, tagasi tuues tõmbame vana laenutuse maha ja võib kohe ka uue raamatu võtta.

Läbi loetud raamatu kohta tuleb täita Lugemisülesande küsimustik, selle vastuseid näen ainult mina. Esimesed on oma kokkuvõtted sinna juba kirjutanud, neile kiitus ja tänu! Ja eriti tore oleks, kui loete rohkem kui ühe raamatu, arvestan seda kindlasti ka vanemate klasside kevadise reisiseltskonna kokkupanekul.

Ja veel - kõik need peaaegu 50 õpilast, kellel raamat hetkel käes (mõnedel septembrikuust), palun lugege läbi, täitke ära lugemisülesande küsimustik (vaata eelmise lõigu linki) ja tooge raamat tagasi, sest teised tahavad ka lugeda 😊.

TÄHTIS!!! Lugemisülesanne peab olema täidetud (ja koolist saadud raamat tagasi toodud) hiljemalt 28. aprilliks.

Selleaastane raamatutellimus jõudis kohale. 

Ilusat suvevaheaega!

Kooliaasta on kohe läbi. Ees ootab veel viimane nädal, kevadpidu ja tunnistused; kolmel julgel ja hakkajal ka 9.klassi eesti keele lõpueksam. Soovin kõigile mõnusat puhkust, toredaid reise ja laagreid, rahulikku aega vanavanemate ja sugulastega, põnevaid mänge ja raamatuid! Näeme augustis!

Piltidel on laste suveplaanid. Mõtted ja soovid on üsna ühesugused, kuigi koolid on erinevad (Martinlaakso ja Uomarinne).


Lugemisülesanne ja muid uudiseid


  • Ühine ülesanne kõigile 3. - 9.klassi õpilastele on kokkuvõtte kirjutamine vähemalt ühest eestikeelsest raamatust. Tähtaeg on 25.aprill! Need, kes soovivad selle ülesande teha arvutiga, leiavad selle lingikogu esimesest lingist (vaata ekraani paremasse serva :)). Ülesande võib teha ka vihikusse või lugemispäevikusse (kui sul see olemas on), ka siis leiad küsimused ikka sealt esimesest lingist. Esimesed on oma kokkuvõtte juba esitanud, väga tubli! (Loomulikult võivad ka 1. ja 2. klassi tublimad lugejad kokkuvõtte kirjutada). Vantaa linna ja mu enda toel hangitud raamatud on Uomarinne ja Martinlaakso ning Kilteri koolis, neid saab laenutada. Ka Eesti Maja raamatukogust (vt lingikogu) peaks saama raamatuid endale lähimasse raamatukokku tellida.
  • Emakeelepäeval autasustati kirjutamisvõistluse parimaid Eesti saatkonnas. Palju õnne veelkord, Pirel, Kerli, Rika ja Karina! Kõik osavõtjad said/saavad Eestikeelse Hariduse Seltsi tänukirja. Enne emakeelepäeva paluti Tuglase Seltsil, Eestikeelse Hariduse Seltsil ja minul kui praktikul rääkida eesti keele õpetamisest Soomes. Lugeda saab seda Õpetajate Lehest.
  • Alustasime soovijatega suure hooga ka kirjavahetusega Kirde-Vantaa koolidega. Kahjuks läks ümbrik meie kirjadega suures Mikkola koolis "jalutama", on nüüd õnnelikult üles leitud ja vastused meie lastele peagi teel. Süsteem on muidugi pisut kohmakas ja aeglane niikuinii (Vantaa sisepost ei liigu koolide vahel iga päev, lapsed unustavad vahel oma kirjad koju jne), aga vaatame, kuidas see kõik nüüd kevadel sujuma hakkab.
  • Lisan sellesse blogisse jooksvalt linke, mis on eesti keele õppimise (seal on ka keelemänge) ja eesti kultuuriga kursis oleku seisukohalt minu jaoks olulised. Vaadake ekraani paremasse serva, seal on lingikogu. Olen mõnikord laste töödest-tegemistest (ja ka näiteks eelmise aasta Pärnu-reisist) pilte teinud. Hakkan neid jõudumööda siia blogisse ka lisama, ekraani vasakus servas on galerii. Seadus on karm ja ilma vanema loata ma ühtki sellist pilti lisada ei tohi, kus laps peal, niisiis esialgu on seal ainult asjad :(.
  • Ehk oleks nüüd, kevadel, mõistlik juba mõelda ka osalemisele tuleval õppeaastal eesti laste e-põhikooli Üleilmakool kursustel. Laps saab õppida oma tempos ja omas kodus erinevaid aineid. Eriti soovitan neile, kel kindel plaan Eestisse tagasi pöörduda, ja neile, kes tunnevad, et 2 tundi nädalas eesti keelt on vähe või et tahaks eesti keeles matemaatikat, ajalugu, maatundmist õppida.
  • Tajo Kadajas saatis mõni aeg tagasi mulle meili, milles pakkus lahkelt kasutamiseks-kuulamiseks-kaasa laulmiseks vanu häid eesti lastelaule. Leiate sealt ka lingi laulude sõnadele.
  • Viljandi Kultuuriakadeemia korraldatava suvelaagri osas valitseb hetkel vaikus. Kahjuks. Kui nad mingit infot saadavad, annan kohe teada. 
Rõõmsat kevadet!

Tähtsad talvejutud

Kevadpoolaasta on hooga alanud, panen allapoole kirja mõned olulisemad ettevõtmised ja muu üldhuvitava info. Kui midagi selgusetuks jääb või küsimusi-kommentaare tekitab, siis minu arvates oleks hea kasutada selle blogi kommenteerimisvõimalust postituse lõpus, siis on info kõigile näha ning kättesaadav (Wilmas võib loomulikult ka suhelda).
  • Kirjutamisülesanne. Kõik lapsed-noored (päris väikesed küll välja arvatud) on nii eelmisel kui ka tuleval nädalal tegelemas tundides kirjutamisülesandega. Teemad on "Minu rõõmud" ja suurematele ka "Eesti jälg Soomes". Mõlematel teemadel toimuvad Soome eesti lastele mõeldud kirjutamisvõistlused, nii et paremad tööd saadame sinna, kui autorid ise sellega nõus on. Kirjutada võis nii jutu, arutluse, luuletuse kui ka muinasloo või koomiksi ja kõiki neid võimalusi on ka kasutatud. 
  • Raamatud. Eestist tellitud laste- (ja noorte-)raamatud on kohal, lisasin sellele pakile ka enda ostetud raamatud. 1.-6. klassi lastele mõeldud raamatud on Uomarinne koolis algklasside majas meie klassi kapis (laenutada saab minu käest, olen seal kolmapäeviti 8.00 - 15.30)  ning Martinlaakso kooli raamatukogus (laenutada saab seega kooli raamatukogust). Suurematele (7.- 9.kl) mõeldud raamatud on Kilteris (laenutada saab minult esmaspäeviti 8.-9.30 ja neljapäeviti 14.00 - 15.30) ja Martinlaaksos klassis 251 (laenutada saab minult esmaspäeviti 15.00 - 16.30 või neljapäeviti 8.00 - 9.45). Halb on see, et Kaivoksela ja Pähkinärinne on ilma oma raamatuteta, aga ka nende koolide lapsed võivad minuga kokku leppida, kuidas raamatu kätte saab. Rõõmu teeb see, et väga paljud on juba raamatuid lugemiseks võtnud. Kevadel tuleb kõigile ka lugemisülesanne, aga sellest siis täpsemalt pärast suusavaheaega siinsamas blogis. Veel - ärge unustage ka Helsinki Eesti maja raamatukogu, sealt peaks saama tellida raamatuid ka endale lähimasse raamatukokku.
  • Kirjavahetus. Soovijad saavad alustada kirjavahetusega kohe, kui punkti 1 kirjutamisülesanne on tehtud. Hetkel on mul pakkuda paarkümmend kirjasõpra Kirde-Vantaa koolidest, põhiliselt 3.-4. klassidest, mõned ka pisut vanemad. Süsteem töötab järgmiselt: laps kirjutab kirja kodus valmis, oleks hea, kui lapsevanem üle vaataks ja kirjavead parandaks. Ümbriku saab paberi ja teibi abil teha kodus või koolis. Mina kogun kirjad kokku ja saadan Vantaa sisepostiga oma kolleegile Mari-Liisile, kes kirjad saajateni toimetab ja vastused sisepostiga uuesti mulle saadab. Margiraha ei kulu, aga kuna süsteem töötab suhteliselt aeglaselt ja lapsed ootavad kirju väga, siis tuleks kõigil, kes kirjavahetusega alustavad, olla kohusetundlik ja võimalikult ruttu vastus valmis kirjutada.
  • Jooksvad kodused ülesanded. Olen püüdnud koduülesannete info saata (nii nagu sügisel lastevanemate koosolekul kokku leppisime) Wilma sõnumiga. Loodetavasti on kohale jõudnud. 
  • Söök-jook. Hilisematesse pärastlõunastesse tundidesse (alates 14.00) olen lubanud sööki-jooki kaasa võtta, sest näljane laps, kelle veresuhkur on madal, pole õppimisvõimeline. Aga - koolide sisekorrareeglid keelavad rangelt kõik mulli- ja suhkrujoogid ja rämpstoidu ehk kartulikrõpsud ja muu sellise. Nii et võileib või puuvili vms on väga hea valik.  
  • Kultuurisündmused. Kõige värskem info on leitav Facebooki lehelt Eesti kultuur Soomes, sealt saate teada nii selle, millal JMKE või Tätte laulma tulevad või millal Uuspõld jälle kohal on ja lisaks sellele palju muud ka, mis meil siin lähiümbruses toimub. Vajutage lehel Meeldib ja kogu info on jooksvalt kättesaadav. Üht siiski rõhutaksin eraldi: Tuglase seltsi kirjandusnädala raames kohtub lastega laupäeval, 13. veebruaril kell 12 Helsingis Caisa kultuurikeskuses (Mikonkatu 17 C / Vuorikatu 14) üks eesti laste lemmikkirjanikke Kristiina Kass. ("Käru-Kaarlit" oleme lastega lugenud ja "Nöbinina" on vast ka paljudele tuttav).
  • Kogu Vantaa vanema astme õpilastele (7.- 9.kl) toimub 5.-7. mail õppe- ja kultuurireis Saaremaale. Kaasa saab siit Lääne-Vantaalt kokku 10 Kilteri, Martinlaakso ja Hämeenkylä õpilast, kes on end kogu aasta vältel kõige kohusetundlikumast ja motiveeritumast küljest näidanud. Reisi rahastamiseks kirjutasime projekti ja suur osa rahastusest tuleb Eesti riigilt, osa loodetavasti ka Vantaa linnalt ning 50 eurot tuleb maksta vanematel. Saadan info võimalike osalejate kohta vanematele pärast suusavaheaega. (Kui juhtub nii, et võrdseid kandidaate on rohkem kui kümme, tuleb paraku loosi võtta, õiglasemat lahendust ma ei näe).
  • 9.klassi eesti keele lõpueksam. Soovijad saavad teha - nagu varemgi - Eestis korraldatavat 9.klassi eesti keele lõpueksamit Eesti majas Helsingis. Eestikeelse Hariduse Seltsile on antud korraldamis- ja hindamisõigus, eksami sooritanu saab eksamitulemuse kohta ka dokumendi. Soovijad annavad mulle aegsasti teada. Karta ei maksa: need, kes siiani on eksami teinud, on hästi hakkama saanud. Kes iseseisvalt harjutada soovib, siis eelmiste aastate eksamimaterjalid leiate Innove lehelt.
  • Lastelaager Eestis. Viljandi kultuuriakadeemia valmistab hetkel ette juulis korraldatavat  ja 10 - 15-aastastele lastele mõeldud 6-päevast lastelaagrit Viljandimaal Tääksis. Et perede eelarvet mitte liiga raskelt koormata, nõuab ka see ettevõtmine projektirahastust, nii et täpne vanemate makstav osalustasu selgub hiljem, aga annan kohe teada, kui targem olen ja registreerimine avatakse. Laagri sisu (mulle tundub küll väga põnev ja kasulik) on esialgselt kavandatud sellisena: 

1. Käsitöötöötoad (TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia õppejõududelt ja vilistlastelt)
                puutöö, tohutöö poistele ja isadele;
                rahvuslike motiivide kasutamine kaasaegses rõivastuses ja taaskasutuses;
                pärimusmuusika ja -tants;
                hobuserakendamine ja juhtimine.
2. Sportlikud tegevused
                pärismuslikud mängud;
                orienteerumine, luurekas, ümberjärvejooks, pallimängud, Tääksi spordiklubi tegevused (squash, jõusaal)
3. Vaimsed tegevused
                tegevuslik keeleõpe, keelekasutuse jälgimise ülesanded, laagri portfoolio (konsonandiõigekiri, uued sõnad, töötubade esemed, tegevused ja tehnikad);
                juhendatud jutuvestmine (Piret Päär), probleemvestlused allolevatel teemadel:
        minu suhe kodu-Eestiga;
        minu tulevik Eestis ja/või mujal;
        draamategevused.

Soovin kõigile toredat kevadpoolaastat!

5.-9.kl etteütlus

 Teeme järgmisel nädalal sellise etteütluse: Sõbra jutt tundus uskumatu. Unustasin matemaatika kodused ülesanded kogemata tegemata. Metsas o...